DZIENNIK
Redaktorzy
   Felietony
   Reportaże
   Wywiady
   Sprawozdania
Opowiadania
   Polowania
   Opowiadania
Otwarta trybuna
Na gorąco
Humor
PORTAL
Forum
   Problemy
   Hyde Park
   Wiedza
   Akcesoria
   Strzelectwo
   Psy
   Kuchnia
Prawo
   Pytania
   Ustawa
   Statut
Strzelectwo
   Prawo
   Ciekawostki
   Szkolenie
   Zarządzenia PZŁ
   Przystrzelanie
   Strzelnice
   Konkurencje
   Wawrzyny
   Liga strzelecka
   Amunicja
   Optyka
   Arch. wyników
   Terminarze
Polowania
   Król 2011
   Król 2010
   Król 2009
   Król 2008
   Król 2007
   Król 2006
   Król 2005
   Król 2004
   Król 2003
Imprezy
   Ośno/Słubice '10
   Osie '10
   Ośno/Słubice '09
   Ciechanowiec '08
   Mirosławice '08
   Mirosławice '07
   Nowogard '07
   Sieraków W. '06
   Mirosławice '06
   Osie '06
   Sarnowice '05
   Wojcieszyce '05
   Sobótka '04
   Glinki '04
Tradycja
   Zwyczaje
   Sygnały
   Mundur
   Cer. sztandar.
Ogłoszenia
   Broń
   Optyka
   Psy
Galeria
Pogoda
Księżyc
Kulinaria
Kynologia
Szukaj
autor: Stanisław Pawluk19-11-2007
Narodziny strzelby

Jedynie ograniczany przepisami prawa dostęp do broni powoduje, że są dziedziny strzelań, popularne w innych krajach, a w Polsce..... W Polsce możemy jedynie służyć swym talentem i umiejętnościami innym. Dobitnym przykładem tego jest produkowana w Radomiu dubeltówka.

Michał Michalczuk prezes Pionner Arms Corp. Polska ponad 20 lat spędził w USA. Tam miał okazję zapoznać się i polubić amerykańską zabawę dorosłych chłopców (i kobiet!) w kowbojów. Są miejsca, gdzie ubrani w skórzana odzież z pasami i strzelbami, jadąc konno, skacząc z dachu 'saloonu' czy biegnąc, wykonują strzelania na wzór znanych z filmowych westernów. Michał Michalczuk, z zawodu inżynier, zamiłowany w pracy z metalem, historii i militariach, szybko zorientował się, że strzelania cowboy action stwarza okazję do zaoferowania licznej rzeszy hobbystów, doskonałej broni. Intensywne strzelania wymagają broni niezawodnej i wyjątkowo wytrzymałej. M. Michalczuk szybko spostrzegł, że broń eksploatowana w ekstremalnych warunkach, podczas skoku z dachu czy szybkiej konnej jazdy, musi spełniać odpowiednie wymagania. Musi być niezawodna, bezpieczna w użyciu, wytrzymała i.... tania!

Michał Michalczuk to taki przykład Radomskiego Forda. Też zaczynał z gołymi rękami. W rekordowo krótkim czasie powstał projekt strzelby z zupełnie nowym mechanizmem kurkowym. Do projektowania zaproszony został Marian Gryszkiewicz, konstruktor pistoletu MAG. Michał Michalczuk znał fachowców i zakłady w Radomiu. Stwierdził, że nigdzie indziej nie znajdzie lepszego miejsca i lepszych specjalistów do produkcji dubeltówek.

Błyskawicznie powstały prototypy, które testowali najlepsi w tej dyscyplinie zawodnicy. „Kowboje” byli także pierwszymi konsultantami. Po ich uwagach wprowadzono kilka niewielkich zmian poprawiających szybkość oddawanych strzałów i przeładowania. Strzelby produkowane przez Pioneer Arms Corp. Polska gwarantują wytrzymałość co najmniej 10 tysięcy strzałów wykonywanych specjalną w tym celu, silniejszą niż myśliwska, amunicją. W tym roku na rynek amerykański skierowanych zostanie 3000 strzelb w cenie ok. 500 USD. Firma planuje działania propagujące cowboy action shooting w Polsce. Nie wykluczone, że w Radomiu odbywać będą pokazy tej dyscypliny. Planuje się także skierowanie tych dubeltówek na rynek Polski. Także myśliwi będą mieli okazję bliżej spotkać się z Pioneer Arms Corp., gdyż firma planuje uruchomienie produkcji strzelb w wersji myśliwskiej. Aktualnie firma przygotowuje się do sprzedaży elementów do elaboracji amunicji w tym prochu Vihtavuori.

Produkowana dla "kowbojów" strzelba zbudowana jest z 72 części. Każda z nich wymaga wielu skomplikowanych operacji i użycia wielu precyzyjnych maszyn i narzędzi. Większa niż strzelb myśliwskich wytrzymałość osiągana jest min. przez zastosowanie luf wierconych z jednolitego walca metalowego. Także baskila wykonana jest w drodze obróbki skrawaniem z jednego bloku metalu. Podobnie komory nabojowe. Gotowe strzelby pakowane są do drewnianych skrzyń wykładanych pluszem a nie do tanich papierowych kartoników jak to czyni większość producentów.

Poczynania Pioneer Arms Corp. Polska zwracają na siebie uwagę nie tylko naśladowców Johna Wayna ale i strzelców sportowych oraz myśliwych, dla których perspektywa zakupu polskiej strzelby wydaje się niezwykle interesująca.


27-11-2007 15:40 loftką _go gratulacje dla autora pomysłu, jeśli przedsiębiorczy człowiek tworzy ciekawy projekt, uruchamia produkcję, daje zatrudnienie, znajdzie zbyt dla swoich produktów CHWAŁA MU ZA TO.Popieram , niech tysice strzelb dla kowbojów jedzie za Wielką Wodę, i tam niech zostaną. To tam jest miejsce dla kultywowania tradycji "Dzikiego Zachodu", a tu mamy znacznie bogatsze i głębiej osadzone w historii tradycje.
W minionych czasach kazano mi zachwycać się sukcesami radzieckiego hokeja, dzisaj karmią mnie papką z NBA i rodeo.
A może wartością naszej kultury jest fakt że nie dajemy się ogłupić
obcymi wzorcami, pozostanę przy sześciboju myśliwskim, nawet jeśli
kowbojskie winchestery bedą rozdawać za darmo i bez zezwolenia !!!

19-11-2007 18:48 Tomek67 Zobaczymy co będzie dalej. Czy ktoś tej inicjatywie łba nie ukręci, jak to w Polsce dawniej bywało. BD

Szukaj   |   Ochrona prywatności   |   Webmaster
P&H Limited Sp. z o.o.