DZIENNIK
Redaktorzy
   Felietony
   Reportaże
   Wywiady
   Sprawozdania
Opowiadania
   Polowania
   Opowiadania
Otwarta trybuna
Na gorąco
Humor
PORTAL
Forum
   Problemy
   Hyde Park
   Wiedza
   Akcesoria
   Strzelectwo
   Psy
   Kuchnia
Prawo
   Pytania
   Ustawa
   Statut
Strzelectwo
   Prawo
   Ciekawostki
   Szkolenie
   Zarządzenia PZŁ
   Przystrzelanie
   Strzelnice
   Konkurencje
   Wawrzyny
   Liga strzelecka
   Amunicja
   Optyka
   Arch. wyników
   Terminarze
Polowania
   Król 2011
   Król 2010
   Król 2009
   Król 2008
   Król 2007
   Król 2006
   Król 2005
   Król 2004
   Król 2003
Imprezy
   Ośno/Słubice '10
   Osie '10
   Ośno/Słubice '09
   Ciechanowiec '08
   Mirosławice '08
   Mirosławice '07
   Nowogard '07
   Sieraków W. '06
   Mirosławice '06
   Osie '06
   Sarnowice '05
   Wojcieszyce '05
   Sobótka '04
   Glinki '04
Tradycja
   Zwyczaje
   Sygnały
   Mundur
   Cer. sztandar.
Ogłoszenia
   Broń
   Optyka
   Psy
Galeria
Pogoda
Księżyc
Kulinaria
Kynologia
Szukaj
autor: Marcin Szewczak10-08-2005
Łowiectwo w Unii Europejskiej - Węgry

Lengel Magyar ketto jobarat, egyutt issza meg a borat, czyli Polak, Węgier dwa bratanki, i do bitki i do szklanki - to przysłowie podkreśla długoletnią przyjaźń polsko-węgierską.

Węgry kojarzone z papryką, gulaszem i czardaszem stanowią przepiękną krainę przyrodniczą o powierzchni 93 tys, km2, z liczbą mieszkańców 9 milionów. Brać łowiecka stanowi 0.5% ogólnej liczby mieszkańców czyli około 50.000, co w przeliczeniu stanowi 1 myśliwego na 180 mieszkańców. Kobiety stanowią 1.2% ogólnej liczby myśliwych.

Patrząc z demograficznego punktu widzenia to przeważają myśliwi w przedziale wiekowym 30-50 lat: 51.1%, następny przedział to 51-70 lat: 34,1%, młoda kadra poniżej 30 roku życia stanowi tylko 11,3%, zaś najstarsza powyżej 70 roku życia: 3.5%.

Orszagos Magyar Vadaszati Vedegylet czyli Krajowy Węgierski Związek Łowiecki skupia obecnie 715 klubów łowieckich posiadających obwody łowieckie i 400 nie posiadających. Większość z 715 klubów wybiera lokalne stowarzyszenia, z których wybierani są reprezentanci do krajowego stowarzyszenia.

Prawne podstawy łowiectwa na Węgrzech opierają się na ustawach z 1996 roku o ochronie zwierzyny łownej, gospodarce i polowaniach( LV), prawie ochrony lasów(LIV) i ochronie przyrody(LIII). Młody adept na myśliwego musi zdać państwowy egzamin przed komisją złożony z teorii i praktyki.

Obcokrajowcy, którzy chcą polować na Węgrzech musza posiadać pozwolenia na polowanie wydane przez zapraszającego myśliwego bądź też klub łowiecki i ważny kontrakt lub zaproszenie od węgierskiego stowarzyszenia. Ponadto muszą posiadać pozwolenie na wwóz broni myśliwskiej na teren Węgier wydane przez służbę celną, a pozwolenia takie wydawane jest na okres do 90 dni. Trzeba również mieć ze sobą pozwolenie na broń i zaświadczenie o ubezpieczeniu od nieszczęśliwych wypadków podczas polowania.

Teraz jedna z najważniejszych rzecz dla myśliwych czyli kalendarz polowań. Większość okresów polowań jest podobnych do obowiązujących u nas choć zdarzają się i wyjątki: na dzika ( za wyjątkiem loch) i lisa można polować cały rok, na zająca od 1 października do 20 stycznia, na królika od 1 września do 31 stycznia, na bażanty od 1 października do 31 stycznia, a na dzikie gęsi od 1 października do 31 stycznia. Generalnie okresy polowań na większość gatunków na Węgrzech trwają dłużej niż u nas.

Gospodarka łowiecka prowadzona jest na podstawie 10-letnich planów hodowlanych sporządzanych przez specjalny Komitet Łowiecki przy Ministerstwie Rolnictwa, a wprowadzane w życie przez Krajowy Związek Łowiecki.

Osoby przebywającej w stolicy Węgier-Budapeszcie zachęcam do odwiedzenia dwóch muzeów poświęconych łowiectwu : Matra Muzeum znajdującemu się na Gyongyos Kossuth utca 40, oraz Mezogazdasagi Muzeum położonemu w pięknym zamku Szechenyi
w parku Varosliget, wrażenia zapewnione. Piękna przyroda, wspaniali ludzie, wyborna kuchnia sprawiają, iż Węgry powinny stać się jednym z naszych ulubionych kierunków wypraw myśliwskich.

Osobom zainteresowanym zgłębieniem wiadomości na temat łowiectwa na Węgrzech polecam stronę internetową Krajowego Węgierskiego Związku Łowieckiego: www.omvk.hu oraz stronę "Nimroda" magazynu wydawanego przez tenże Związek: www.nimrod.hu.
11-08-2005 06:25 iwona w poprzedniej wypowiedzi mała pomyłka:klikamy na dole podanej stronki na baner z muflonem i jeleniem.I jesteśmy na głównej stronie.
10-08-2005 22:10 iwona Tak,poprzednik ma rację co do przysłowia , a współpracy brak, ale prywatnie można pojechać na rykowisko i naprawdę przeżyć piękną przygodę.Chociaż madziarzy inaczej prowadzą hodowlę jelenia i dzika, to jednak moglibyśmy brać z nich przykład.Rozkłady po polowaniach są imponujące , a jaka oprawa!! I tradycje!!!Od ponad roku śledzę podane witryny ( jedna związku, a druga to coś a'la Łowiec) .Warto.Ogłoszenia na bieżąco , imprezy krajowe , pozyskane trofea ,zdjęcia z polowań.
Pozdrawiam.
10-08-2005 14:57 Posokowiec Tak to pirwsze zdanie sie zgadz i wegrzy tez to podkreslaja.Szkoda tylko , ze PZL urwal kontakt z Wegierskim Zwiazkiem lowieckim.Jak mi mowil prezes Wegierskiego Zwiazku Lowieckiego kidys duzo z soba wspolpracowali , a teraz niemaja z soba zadnego kontaktu .
Glowne muzeum lowiectwa jest w Budapeszcie , tam mozna zobaczyc wszystki rekordowe trofea.Pozdrawiam DB.

Szukaj   |   Ochrona prywatności   |   Webmaster
P&H Limited Sp. z o.o.