DZIENNIK
Redaktorzy
   Felietony
   Reportaże
   Wywiady
   Sprawozdania
Opowiadania
   Polowania
   Opowiadania
Otwarta trybuna
Na gorąco
Humor
PORTAL
Forum
   Problemy
   Hyde Park
   Wiedza
   Akcesoria
   Strzelectwo
   Psy
   Kuchnia
Prawo
   Pytania
   Ustawa
   Statut
Strzelectwo
   Prawo
   Ciekawostki
   Szkolenie
   Zarządzenia PZŁ
   Przystrzelanie
   Strzelnice
   Konkurencje
   Wawrzyny
   Liga strzelecka
   Amunicja
   Optyka
   Arch. wyników
   Terminarze
Polowania
   Król 2011
   Król 2010
   Król 2009
   Król 2008
   Król 2007
   Król 2006
   Król 2005
   Król 2004
   Król 2003
Imprezy
   Ośno/Słubice '10
   Osie '10
   Ośno/Słubice '09
   Ciechanowiec '08
   Mirosławice '08
   Mirosławice '07
   Nowogard '07
   Sieraków W. '06
   Mirosławice '06
   Osie '06
   Sarnowice '05
   Wojcieszyce '05
   Sobótka '04
   Glinki '04
Tradycja
   Zwyczaje
   Sygnały
   Mundur
   Cer. sztandar.
Ogłoszenia
   Broń
   Optyka
   Psy
Galeria
Pogoda
Księżyc
Kulinaria
Kynologia
Szukaj
autor: Piotr Gawlicki03-07-2006
Zaświadczenie z US przy rejestracji broni

Zgłoszony przez jednego z czytelnikow na forum i dyskutowany tamże temat opisujący perygrynacje z rejestracją broni w KWP w Bydgoszczy, upoważnił redakcje do interwencji i złożenia w trybie prawa prasowego zapytania wpierw do WPA KWP w Bydgoszczy, a poźniej bezpośrednio do komendanta tejże KWP, na jakiej podstawie prawnej WPA żąda przyniesienia zaświadczenia z US o opłaceniu podatku od czynności prawnych lub o zaniechaniu jego pobierania dla wartości poniżej 1,000 zł., w momencie rejestracji zakupionej od innego myśliwego broni do celów łowieckich. Trochę czasu upłynęło, ale w końcu otrzymaliśmy jednoznaczną odpowiedź.

Wprawdzie pierwsze nasze wystąpienie do naczelnika WPA KWP w Bydgoszczy zostało zbyte ogólnikami przez rzecznika prasowego KWP, który na pytanie o podstawe prawną żadania zaświadczenia z US odpowiwdział, że KWP ...zobowiązuje stronę do przedłożenia potwierdzenia zgłoszenia umowy we właściwym urzędzie skarbowym..., jeżeli kwota transakcji została określona poniżej 1,000 zł. i kwota ta budzi wątpliwości, ale podstawy prawnej takiego żądania nie przedstawił.

Redakcja takiej odpowiedzi nie mogła zaakceptować i zwróciła się powtórnie z tym samym pytaniem, ale teraz do Komendanta Wojewódzkiego Policji w Bydgoszczy, mł. insp. Krzysztofa Grajewskiego. Otrzymana od niego odpowiedź powinna usatysfakcjonować myśliwych z okręgów bydgoskiego, toruńskiego i włocławskiego. Wprawdzie, jeżeli informacje od czytelników traktować wiarygodnie, mijał się z prawdą twierdząc, że ..."Funkcjonariusze i pracownicy Wydziału Postępowań Administracyjnych KWP w Bydgoszczy nie żądają dostarczenia dowodu uiszczenia podatku lub zaświadczenia o braku obowiązku uiszczenia podatku"..., ale w dalszej części pisma informuje:

Uwzględniając jednak, także opinię Redakcji Dziennika Myśliwych informuję, że funkcjonariusze i pracownicy Wydziału Postępowań Administracyjnych w przypadku gdy budzi wątpliwości kwota transakcji sprzedaży broni poniżej 1000 zł nie będą zobowiązywać stronę umowy do zgłaszania (dostarczania) umowy do urzędu skarbowego. Informacja taka będzie przesyłana do właściwego urzędu skarbowego bezpośrdnio z Wydziału Postępowań Administracyjnych KWP w Bydgoszczy.

W tej sytuacji, również KWP w Bydgoszczy dołączyła do tych komend, w których rejestarcja broni nie powinna przysparzać zainteresowanym żadnych problemów. Gdyby jednak pojawiło się żądanie urzędnika KWP w Bydgoszczy okazania dowodu zapłacenia podatku od czynności cywilnoprawnych lub innego rodzaju zaświadczenia z US, proszę udać się bezpośrednio do naczelnika WPA KWP lub nawet do Komendanta KWP i powołać się na pismo L.Dz.RzP-1218/06 z dnia 12 czerwca 2006, z którego zacytowano powyższe stanowisko.04-07-2006 18:19 wsteczniak Piotrze - myślę, że należy dwa aspekty wyartykułować.
1-szy to odciążenie myśliwego od tych podróży. Chwała za to Dziennikowi.
2-gi natomiast, to weryfikacja wartości broni (wpisanej w umowie) przez urzędniuka policji, człowieka do tego nie powołanego . Dlaczego wartość broni zbywana przyjacielowi, towarzyszce łowów czy komuś kto zaskarbił sobie u zbywającego inne, niż wyrażone w złotówkach, wartości ma oceniać kapral, sierżant czy inny notabl policyjny ?
Inny filtr stosuje US do oglądu umowy przesłanej przez policję a wszczęcie pstępowania KS to w takich przypadkach w US - czynność rutynowa.

Jest jeszcze i taki oto punkt widzenia tej sprawy: Zdolny i inteligentny młodszy inspektor do bólu wykorzystał inspirację interwencji medium. Poszedł dalej niż musiał i w bieli rękawiczek
i aprobatą Tegoż - zagarnął sobie wyłączność zimnej oceny wartości przedmiotu rejestracji. Proszony o załatwienie garści dobra, załatwił jego worek. Dla siebie. Do czego, tym samym, sprowadził interwencjującego - pozostawię w sferze domniemań. Pewne jest, że zrobił to finezyjnie pięknie.
Nie twierdzę, że się nie mylę, oceniając sposób interwencji jako
nieudolny. Myślę, że chcąc odnosić zwycięstwa należy być w strategii
działania - o pół kroczku od "przeciwnika" lepszym.
Więc wspólnie to jeszcze raz przemyślmy. Wszyscy.
p.s. korzystając z opcji popraw dodam, że daleki jestem od straszenia
molegów ale blisko mi do przybliżania zbójeckich metod działania US, które w tym przypadku, na własne życzenie zainteresowanych, zyskały
pomagierka.
04-07-2006 12:50 Piotr Gawlicki ad wsteczniak)
Jaka jest różnica wobec US, jeżeli KWP poinformuje US o dokonaniu sprzedaży, wobec konieczności przynoszenia papieru z US, że podatek został uiszczony, albo go nie naliczono?
Z punktu widzenia podatku wobec uczciwego, czy nieuczciwego nabywcy taka sama, bo US zawsze zna sprawę. Za to nie trzeba teraz jeździć na trasie np. Torun - Bygoszcz dwa ray, tylko rejestrację załatwia się za jedną wizytą. A poza tym zaniżenie ceny nie jest przestępstwem karno-skarbowym, tylko US wzywa do uiszczenia podatku od zaniżenia ceny w umowie. Po co więc straszyć ludzi?
04-07-2006 12:37 wsteczniak 
............."Informacja taka będzie przesyłana do właściwego urzędu skarbowego bezpośrdnio z Wydziału Postępowań Administracyjnych KWP w Bydgoszczy."
Czytając odpowiedz pana komendanta, jak podręcznik, uważnie i analitycznie, nie sposób być innego zdania niż:
- nie musisz już myśliwcze sam na siebie donosić.
- my doniesiemy za ciebie - na ciebie. Jako, że my wiemy lepiej jaką wartość dla ciebie ma kawałek żelaza twoimi syntementami upstrzony.
Za to nam w podatku płacisz. I jeszcze dopłacisz. A adnotacje "karany z UKS" będziesz musiał w swoich papierach wpisywać już do końca żywota.

Wielką ma siłę interwencja prasowa. Podziękowania też należne Jej są.

- wsteczniak
04-07-2006 10:17 Fan dzików Zobaczymy jaka będzie rzeczywistość.
04-07-2006 08:25 Łabędź Dziękujemy za interwencję!!!
Pozdrowionka - DB
Łabędź

Szukaj   |   Ochrona prywatności   |   Webmaster
P&H Limited Sp. z o.o.