strona główna forum dyskusyjne  Wszystkie potrawy      Inne z tej zwierzyny     Inne z tej grupy     Z wybranej grupy     
  Zwierzyna: Bażant
  Rodzaj potrawy: Pieczenie
 
Potrawa: Bażant z imbirem
Składniki:
1 młody sprawiony bażant
pieprz 4łyżki stopionego masła 3 cienkie plasterki świeżej słoniny
10x20cm - 1 obrana i drobno posiekana cebula 2 duże- marchewki
oskrobane i starte na grubej tarce 1 obrany
drobno posiekany ząbek czosnku 8 utłuczonych jagód jałowca- 2 kawałki imbiru (w syropie) drobno posiekane 100 ml czerwonego wina 3 łyżki 30% kwaskowatej śmietanki Do sosu: 50 ml czerwonego wytrawnego wina 2 łyżki 30% śmietanki 1 łyżka esencji ż dziczyzny 4 kawałki imbiru (w syropie)
drobno posiekane 1 łyżka syropu imbirowego 1 łyżeczka mąki ziemniaczanej rozmieszanej w małej ilości zimnej wody 1 łyżeczka -chili lub trochę tabasco
lub pieprzu cayenne 2łyżki soku cytrynowego pieprz i sól -.
Sposób przygotowania:
Piekarnik nagrzać do 220° C. Bażanta natrzeć wewnątrz i na zewnątrz pieprzem, posmarować stopionym masłem. Przez piersi przerzucić plasterki słoniny, zatknąć za nie skrzydełka i nogi. 3 razy mocno obwiązać. Ułożyć ptaka na grzbiecie w brytfannie, wsunąć do piekarnika i piec 15 minut. Obok rozłożyć cebulę, marchew, czosnek, jałowiec i imbir, prze-mieszać z tłuszczem. Piec następne 20 minut. Zdjąć plastry słoniny i przechować je w cieple, aby później, drobno pokrojone, podać razem z pieczystym. Do brytfanny wlać czerwone wino. Bażanta polać śmietanką, nieco śmietanki wlać też do brzucha ptaka. Zmniejszyć temperaturę do 175° C i piec jeszcze 25 minut, od czasu do czasu polewając płynem z dna. Wyjąć i trzymać w cieple. Sos przetrzeć przez gęste sito, dobrze przeciskając jarzyny, i ponownie wlać do brytfanny. Wymieszać z winem, śmietanką, esencją z dziczyzny, imbirem i syropem imbirowym, trochę wygotować i zagęścić mąką ziemniaczaną. Doprawić na koniec chili, sokiem cytrynowym, pieprzem i solą. Dodatki: czerwona kapusta (str.200), przyprawiona w tym wypadku na słodko-kwaśno, i kromki białego pieczywa zrumienione w maśle.
Źródło: Erna Horn "Potrawy z dziczyzny"
Dział kulinarny redaguje Maciej Barton