|
|
|
Pytał: Stanisław Stopczyński
Data: 29/09/2010
Publikacja: 29/09/2010
Pytanie: Jestem sędzią strzeleckim w Kole Łowieckim. Mam w związku z tym pytanie: czy osoba, którą nie spełniła wymagań zawartych w zaświadczeniu o przystrzelaniu broni, może ubiegać się o upoważnienie do wykonywania polowania indywidualnego?
Odpowiedź:
Z punktu widzenia przepisów ogólnie obowiązujących, zaświadczenie o przystrzelaniu broni nie ma żadnego związku z wydawaniem upoważnienia do wykonywania polowania indywidualnego. Więcej, nie istnieje w przepisach ogólnie obowiązujących pojęcie zaświadczenia o przystrzelaniu broni.
Powyższe nie wyklucza, że WZ koła uchwala np. obowiązek uczestnictwa w corocznym przystrzelaniu broni, który to obowiązek można zastąpić zaświadczenie o przystrzelaniu broni wydanym przez instruktora strzelectwa myśliwskiego lub np. rusznikarza. Nieobecność na powyższym przystrzelaniu i brak zaświadczenia może spowodować sankcje, które dane uchwał WZ określa. Taką sankcją może być wstrzymanie prawa do otrzymania upoważnienia do wykonywania polowania indywidualnego, ale...
...ale powyższa sankcja jest niezgodna ze statutem PZŁ, który powierza prawo do ukarania zawieszeniem w wykonywaniu polowania tylko do kompetencji zarządu koła. W związku z tym, w przypadku odwołania się od w/w uchwały WZ lub w trybie nadzoru, ZO powinien uchylić tę część uchwały WZ, która nakazuje wstrzymanie możliwości polowania indywidualnego. Tylko zarząd koła, na podstawie ściśle określonej w statucie procedury, może wstrzymać członkowi koła prawo do polowania.
Reasumując, jedyną drogą do wstrzymania prawa do polowania, czyli np. nie wydania upoważnienia do wykonywania polowania indywidualnego, jest uchwała zarządu, która np. na podstawie opisanej wyżej uchwały WZ wstrzyma prawo do polowania, za nie przystrzelanie broni. Zwracam również uwagę, że w momencie złożenia odwołania od takiej uchwały zarządu do WZ, kara zostaje zawieszona i zainteresowany ma pełne prawo do otrzymania upoważnienia do wykonywania polowania indywidualnego.
|
|
|
|