strona główna forum dyskusyjne


Pytał: Perfekt
Data: 24/10/2012
Publikacja: 25/10/2012
Pytanie: Czy jeżeli w kole była podjęta uchwała, że najbliższa rodzina tj. dzieci i itp. są przyjmowani na zasadach ulgowych tj. za około 500 zł tzw. wpisowej opłaty, zarząd koła może żądać dziś w tym przypadku 3000 zł argumentując, że to jest uchwała PZŁ i dotyczy wszystkich bez wyjątku? Wydaje mi się, że uchwała walnego zgromadzenia koła powinna być obowiązującym prawem w tej kwestii, ale może się mylę. Proszę o wyjaśnienie tej dziwnej dla mnie sytuacji.

Odpowiedź:
Wysokość wpisowego określa WZ koła i może ono wynosić od 0 zł. do 10-krotnej składki na PZŁ w danym roku. Wpisowego do koła nie określa odgórnie PZŁ. W tym roku, maksymalne wpisowe do koła może wynosić 2690 zł, ponieważ składka na PZŁ wynosi w tym roku 269 zł.

Ze względu na ochronę praw nabytych, koło nie powinno żądać dopłaty wpisowego od członków przyjętych przy wpisowym np. 500 zł. tylko powinno podjąć uchwałę na WZ, że w okresie, w którym przyjmowano osoby przy wpisowym 500 zł. tyle właśnie wynosiło wpisowe. Osoby przyjmowane przy wpisowym 500 zł., bo takie obowiązywało je w momencie przystąpienia do koła, nie mogą teraz być wzywane do uzupełnienia wpłaty wpisowego, bo to z nie ich winy brano od nich niższe wpisowe niż od innych w danym czasie.

Szukaj   |   Ochrona prywatności   |   Webmaster
P&H Limited Sp. z o.o.