strona główna forum dyskusyjne


Pytał: Mariusz Kwiatkowski
Data: 08/11/2012
Publikacja: 08/11/2012
Pytanie: Do PZŁ należę od 1998 roku. W obecnym kole poluję od 2005 roku i dotychczas członkostwo w kole przebiegało bezproblemowo, jednak ostatnio moja sytuacja materialna pogorszyła się nie pozwalając mi praktycznie uprawiać łowiectwa. W związku z powyższym chciałbym zapytać czy jest prawna możliwość zawiesić członkostwo w kole łowieckim na okres 2 lat (lub wziąć urlop w kole łowieckim nie wiem jak to się fachowo nazywa) co mam nadzieje wiązałoby się ze zwolnieniem w opłacaniu składek, wykonywaniu prac, polowaniu. Mam nadzieje, że w tym okresie uda mi się polepszyć moją sytuację. Czy można wystąpić o zawieszenie członkostwa w kole np: od 1 grudnia 2012 czy z początkiem sezonu łowieckiego. Czy w przypadku szybszego polepszenia się mojej sytuacji mogę ubiegać się o skrócenie urlopu? Nadmieniam, że w obecnym kole jestem członkiem macierzystym.

Odpowiedź:
Są dwa sposoby na wykonanie wskazanego zamiaru.

Jedna to urlopowanie w PZŁ, na okres do 3 lat. Urlopuje ZO PZŁ, ale zarząd koła musi wyrazić zgodę. Jeśli zarząd wyrazi zgodę, to ZO na pewno urlopuje. Urlopowanie w PZŁ jest równoznaczne z urlopowaniem w kole. Wniosek złożyć przed końcem roku, żeby nie płacić składki PZŁ na 2013 r. i następne lata. W tym sposobie nie płaci się ani składek w kole, ani składki w PZŁ, ale pozbawionym się jest całkowicie prawa do polowania. Uważam, ze jest możliwość skrócenia urlopu przez ZO PZŁ, bo zyskują składkę, której na urlopie się nie płaci

Drugi sposób, to wystąpienie do WZ koła z prośbą o zwolnienie ze składek oraz innych opłat i prac w kole na wskazany okres. To od WZ zależeć będzie czy takiego urlopu udzieli. Nie wykluczone, ze taki urlop będzie obwarowany rezygnacją z polowania w kole przez okres urlopowania, o czym można we wniosku powiedzieć, ale generalnie warunki takiego urlopowania zależeć będą od tego, jak określi je WZ. W tym wariancie trzeba płacić składkę PZŁ, ale nie traci się prawa do polowania w innych kołach i w swoim kole wg ustaleń WZ. Skrócenie urlopu jest możliwe i uważam, że do tego skrócenia nie trzeba uchwały WZ i wystarczy akceptacja zarządu. Taki warunek można by zapisać w uchwale WZ udzielającego urlopu.

Szukaj   |   Ochrona prywatności   |   Webmaster
P&H Limited Sp. z o.o.