strona główna forum dyskusyjne


























Pytał: KŁ Śnieżnik
Data: 26/10/2004
Publikacja: niepublikowane
Pytanie: Czy zawieszenie przez Sąd Łowiecki w prawach członka PZŁ w trybie par.53 Regulaminu Postępowania Sądów Łowieckich do czasu prawomocnego zakończenia postępowania członków zarządu Koła w osobach: prezesa, łowczego i skarbnika mogą do czasu odwołania ich przez Nadzwyczajne Walne Zgromadzenie zgodnie z par.72 ust.3 Statutu PZŁ pełnić swoje obowiązki-kompetencje wynikające z par.39 i 40 Ramowego Statutu Koła. Co w takiej sytuacji wolno a co nie wolno Zarządowi, co jest prawem a co obowiązkiem? Czy wydawanie odstrzałów przez łowczego jest prawem, czy obowiązkiem? Kto właściwie w tym okresie powinien pełnić i wykonywać obowiązki Zarządu, by koło mogło dalej normalnie funkcjonować, by zapobiec destabilizacji i nie dopuścic do strat finansowych? Czy udział w szacowaniu szkód łowieckich w okresie zawieszenia w prawach członka PZŁ jest wykroczeniem łowieckim i czy samo uczestnictwo w Nadzwyczajnym Walnym Zgromadzeniu poświęconym odwołaniu członków w/w zarządu jest również wykroczeniem łowieckim?

Odpowiedź:
Każde zawieszenie w prawach członka PZŁ, również to powołane w §53 Regulaminu Postępowania Sądów Łowieckich uniemożliwia wykonywanie jakichkolwiek praw i obowiązków przypisanych członkowi. Tak więc zawieszeni w prawach członków prezes, łowczy i skarbnik nie mogą wykonywać żadnych obowiązków wynikających z § 39 i §40 Ramowego Statutu Koła. Gdyby wszyscy oni byli zawieszeni, to pozostali członkowie zarządu powinni natychmiast zwołać Nadzwyczajne WZ z proponowanymi w porządku obrad odwołaniem tych osób z funkcji i wyborami do zarządu.

Sam udział w szacowaniu szkód łowieckich w okresie zawieszenia nie oznacza automatycznie wykroczenia łowieckiego, bo osoby szacujące wykonują te pracę w ramach upoważnienia zarządu. Zarząd może cofnąć takie pełnomocnictwa osobie zawieszonej, informując o tym urząd gminy (patrz §1.1 Rozporządzenia), ale formalnie może dalej podtrzymać takie upoważnienie. Jeżeli zarząd pełnomocnictwa cofnął i powiadomił gminę, to szczowanie dokonane przez osobę nieprawnioną jest nieważne i nie wynikają z niego dla koła żadne zobowiązania. Szacowanie powinna wtedy powtórzyć osoba uprawniona.

Uczestnictwo w Nadzwyczajnym Walnym Zgromadzeniu poświęconym odwołaniu członków Zarządu nie jest wykroczeniem łowieckim. Sadzę, że mimo zawieszenia w prawach członków PZŁ, członkowie koła mogą chcieć usłyszeć wypowiedzi tych osób i ich zaproszenie na NWZ wydaje sie naturalne.

Szukaj   |   Ochrona prywatności   |   Webmaster
P&H Limited Sp. z o.o.