strona główna forum dyskusyjne


Pytał: Krzysztof Bębenek
Data: 14/05/2002
Publikacja: niepublikowane
Pytanie: Jak powinno postępować koło łowieckie ze zwierzętami łownymi, ofiarami wypadków komunikacyjnych, zwłaszcza jeżeli wypadek ma miejsce poza kalendarzem polowań? Czyją własnością są w ten sposób "pozyskane" tusze, czy mogą być przedmiotem obrotu i na jakich zasadach?

Odpowiedź:
Teoretycznie, koło nie ma nic wspólnego z tuszą zwierzyny po wypadku komunikacyjnym, ponieważ tusza ta pozostaje własnością państwa. Jest to sprawa policji (działa w imieniu państwa) i administracji lasów państwowych (nadleśnictwa), sprawującej funkcje właścicielskie nad zwierzyną w imieniu państwa.

W praktyce jednak koła same wikłają się w ten problem, bo np. policja zgłasza się do koła, bo nie umie sobie poradzić z tuszą po wypadku. Koło często wóczas wyręcza nadleśnictwo tworząc odpowiedni jego zdaniem protokół i np. zabiera tuszę, zdejmując sobie ją z planu. Czasem po prostu zakopuje i sprawa znika, bądź wykazuje sztukę w wynikach pozyskania z tego roku. Wszystkie te działania są nieprawidłowe. Z drugiej jednak strony czasem ręce opadają, kiedy widzi się, że policja nie ma żadnych procedur postępowania, w sytuacji gdy ma do czynienia ze zwierzyną jeszcze żywą lub nawet już martwą.

Proszę zapoznać się z wątkiem Co ze zwierzyną potrąconą? na Forum, szczególnie wypowiedź kol. Pawła Morawskiego.

Szukaj   |   Ochrona prywatności   |   Webmaster
P&H Limited Sp. z o.o.