|
|
|
Pytał: Marek Kolasinski
Data: 19/09/2005
Publikacja: 24/09/2005
Pytanie: Czy członkowie koła mogą otrzymywać zwrot kosztów w postaci delagacji lub ryczałtu za używanie samochodów osobowych prywatnych na rzecz koła? Czy za delegacje i ryczałty należy odprowadzać podatki?
Odpowiedź:
Ponoszone przez koło koszty związane ze zwrotem kosztów przejazdów myśliwych własnymi samochodami i nie tylko w celach związanych z działalnością zawierają dwa aspekty, które należy brać pod uwagę przy planowaniu kosztów.
1. W jakim przypadku koszty te są kosztami stanowiącymi koszty uzyskania przychodu.
2. Jaką przyjęto formę rozliczania tych kosztów przejazdów.
Tak, więc kosztami uzyskania przychodu zgodnie z przepisem art. 15 ustawy z dnia 15 lutego 1992 roku opdop z późniejszymi zmianami są wszelkie koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodu, a cel taki przyświecał poniesionym kosztom, choćby celu takiego koło nie osiągnęło. Mówiąc krótko koszty te muszą być związane z celami, jakie określa statut koła.
Natomiast przepis art. 16 ust. 1 pkt. 51 wspomnianej ustawy stawia jednak warunki, że koszty te będą uznane za koszty uzyskania przychodu, jeżeli przemnożenie przebiegu pojazdów stanowiących własność członków koła użytych do realizacji celów koła łowieckiego nastąpi wg stawek nie wyższych niż określone dla pracowników zatrudnionych w państwowych lub samorządowych jednostkach sfery budżetowej z tytułu podróży służbowej na terenie kraju. Stawki te są ogłaszane w rozporządzeniach MP i PS. Aktualnie poj. do 900 cm3 = 0,4894 a pojemność pow. 900 cm3 = 0,7846 zł.
W przypadku zastosowania stawek wyższych od w/w koszty koła w ujęciu podatkowym wynosić będą kwotę do tej wysokości. Nadwyżka ponad tak ustaloną wartość - u otrzymującego członka koła podlegać będzie opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.
Kolejny warunek polega na właściwym dokumentowaniu w ewidencji przebiegu pojazdu potwierdzony przez członka zarządu, jeżeli nie postanowiono inaczej. Warunki właściwego dokumentowania przebiegu pojazdu zawiera przepis art. 16 ust. 5 ww. ustawy. Moim zdaniem warunki takie spełnia powszechnie używany druk polecenia wyjazdu służbowego (delegacja), jeżeli zawarte będą w niej dane przywołane w ustawie.
Od 01 stycznia 2004 roku po kolejnej nowelizacji ustawy z 24 lipca 1991 roku 'opdof' z późniejszymi zmianami określono, że diety i inne należności za czas podróży służbowej pracownika i osoby niebędącej pracownikiem, zwalnia się z podatku dochodowego, utrzymując identyczne warunki wymienione dla płatników podatku od osób prawnych, które zawiera tekst wyżej.
Z powyższego należy wsunąć jeden słuszny wniosek, że wszelkie inne formy zwrotu kosztów podróży niż wymienione wyżej (ryczałty, wyższe stawki, limity itp.) rodzą obowiązek podatkowy dla koła i dla myśliwego.
Odpowiedź przygotował kol. Roman Schramm.
|
|
|
|