|
|
|
Pytał: strzelba
Data: 25/04/2006
Publikacja: 28/04/2006
Pytanie: Jak interpretować i wykonać w praktyce przepis mówiący, że na walnym zgromadzeniu należy zatwierdzić protokół z poprzedniego WZ.?
Odpowiedź:
Statut PZŁ słusznie wymaga, żeby protokół z poprzedniego walnego zgromadzenia był przyjęty na następnym WZ. Gwarantuje to poprawność protokółu, ocenioną głosami członków walnego zgromadzenia, a nie tylko stanowiskiem przewodniczącego i protokolanta, czy też jakiś innych organów koła. Akceptacja walnego zgromadzenia dla protokółu z jego obrad ma też kluczowe znaczenia dla określenia formalnych podstaw przyjętych uchwał, np. pozwala ustalić, czy podczas głosowania danej uchwały było kworum, czy głosowanie danej uchwały miało podstawy w porządku obrad, etc.
W praktyce, w odpowiednim punkcie porządku obrad danego walnego zgromadzenia, odczytuje się protokół z poprzedniego WZ i prosi o ewentualne uwagi i korekty. Protokół może nie byc czytany, jeżeli istniała mozliwość zapoznania sie z nim wcześniej i takie udostępnienie odpowiadało wiekszości obecnych, ale jeżeli mimo tego większośc zażąda czytania protokółu, to takie czytanie musi się odbyć.
Członkowie koła mogą zgłaszać poprawki, poprawiające protoków w kierunku, jakim zapamiętali przebieg poprzedniego WZ, sugerując zmianę tego czy innego zapisu protokółu, np. w sprawie swojej wypowiedzi, zdarzenia formalnego, mające wpływ na waznośc podjętych uchwał, etc.. Każdą z takich poprawek zgłoszonych przez obecnych oddzielnie się głosuje, przyjmując ją lub odrzucając. Przyjęte poprawki zmieniają treść protokółu. Na koniec głosuje się cały protokół z wprowadzonymi poprawkami i dopiero po przyjęciu protokółu w tym głosowaniu staje się on ważnym i obowiązujacym protokółem poprzedniego WZ.
|
|
|
|