|
|
|
Pytał: Henryk
Data: 01/07/2007
Publikacja: 15/07/2007
Pytanie: W trakcie obrad WZ podczas przedstawiania przez komisję wniosków i uchwał projektu zmian do uchwał WZ przygotowanego przez ZK, dopuszczono do głosowania nad wnioskami zgłoszonymi z sali a dotyczące wyżej wymienionego projektu. Czy zasadne jest takie zgłaszanie wniosków na WZ? Czy tak przyjęte zmiany są prawomocne ?
Odpowiedź:
Jeżeli tematyka spraw głosowanych przez WZ znajdowała sie w porządku obrad, to każde głosowanie, niezależnie od tego, kto zgłasza wniosek, jest ważne. To, czy wniosek zgłoszony został z sali, czy też postawiła go komisja uchwał i wniosków nie ma znaczenia.
Komisja uchwał i wniosków nie ma statutowego umocowania do posiadania wyłącznego prawa do formułowania tego, co WZ głosuje. Komisja taka jest formą usprawnienia pracy WZ, ale nie może ona zabrać członkowi koła prawa wnoszenia czegokolwiek pod obrady czy głosowanie WZ, o ile tylko dana sprawa znajdowała się w porządku obrad.
W pewnych przypadkach, uchwała WZ powołująca komisję uchwał i wniosków, może zawierać uregulowanie, że po zakończeniu dyskusji, głosuje się tylko wnioski czy uchwały przedstawiane przez komisję. Wtedy jednak, każdy członek koła musi mieć prawo zgłaszania swoich wniosków własnie do komisji, a ta MUSI taki wniosek przedłożyć pod głosowanie, nawet jeżeli zdecydowana większość głosów członków zgłaszała całkowicie lub cześciowo odmienne stanowiska. Wnioski i propozycje różnych osób powinny być wówczas przedstawione pod głosowanie, a praktyczna kolejnośc głosowań jest tak, że wpierw głosuje się wnioski najdalej idące, w stosunku do stanu bieżacego. Ten sposób pracy komisji usprawnia pracę WZ, a żaden z członków koła nie traci swojego prawa do zgłaszania proponowanych przez siebie rozwiązań pod osąd WZ.
|
|
|
|