strona główna forum dyskusyjne


Pytał: Arkadiusz Kowalczyk
Data: 13/11/2007
Publikacja: 16/11/2007
Pytanie: Jakie kroki należy podjąć, aby pomóc w zmniejszeniu liczebności saren na terenie wydzielonego dużego zakładu produkcyjnego (obszar ok. 400 ha), np. przez odstrzał redukcyjny?

Odpowiedź:
Tego typu odstrzał mógłby mieć miejsce jako wykonywanie polowania w obwodzie łowieckim, albo jako odstrzał redukcyjny. Pisze Kolega, że jest to teren wydzielony.
Rozumiem, że chodzi o to, że jest prawdpodobnie ogrodzony, ale NIE JEST wydzielony z obwodu łowieckiego decyzja wojewody. W takiej sytuacji koło i zakład mogliby wejść w porozumienie i ustalić sposób polowania. Myśliwym z koła należy umożliwić wejście na teren zakładu, ale nie przez bramę, tylko przez zlikidowanie części płotu, który byłby otwarty przez cały czas wykonywania polowania. Chodzi o to, żeby zwierzyna miała możliwość ucieczki, a więc byłoby to nie tylko wejście dla myśliwych, ale również możliwość ucieczki saren z terenu zakładu. Można też w ogóle nie korzystać z pomocy myśliwych polujących, tylko razem z nimi zrobić pędzenie terenu zakładu w kierunku otwartego płotu, przez który sarny wygoniłoby się.

Gdyby jednak miało to być polowanie, to na terenie zakładu myśliwi zobowiązani byliby do przestrzegania wszystkich reguł polowania, np. wydane odstrzały, wpisy do książki, minimalne odległości od pomieszczeń mieszkalnych (produkcyjnych) i zgromadzeń (pracownicy w zakładzie) podczas oddawania strzałów, no i pełne bezpieczeństwo dla ludzi i mienia. Czy te sposoby będą w konkretnych warunkach użyteczne i jakie wybrać, nie wiem, ale można próbować.

W przypadku szczególnego zagrożenia w prawidłowym funkcjonowaniu tego obiektu produkcyjnego przez sarny, starosta, w porozumieniu z Polskim Związkiem Łowieckim, może wydać decyzję o odłowie lub odstrzale redukcyjnym saren. Odstrzał ten mogą wykonać tylko osoby uprawnione do wykonywania polowania.

Szukaj   |   Ochrona prywatności   |   Webmaster
P&H Limited Sp. z o.o.