strona główna forum dyskusyjne


Pytał: Eugeniusz Pałys
Data: 03/06/2011
Publikacja: 03/06/2011
Pytanie: Wybieram się na pełni w łowiska, polował będę od piątku od godz. 18-tej do niedzieli do godz. 8-mej; Książka pobytu myśliwych w łowisku jest w nadleśnictwie, na początku obwodu, polował będę z drugiej strony obwodu, jest to dość znaczna odległość, żeby dojechać do książki i od książki do ambony, z której będę polował. W rozmowie z łowczym naświetliłem, że nie będę jechał do książki a zadzwonię do leśniczego żeby mnie wypisał (myśliwy z mojego koła a upoważnieni są wszyscy myśliwi) a jeżeli cos strzelę lub oddam strzał to zjadę do książki i dokonam stosownych wpisów.

Łowczy stwierdził, że nie ma takiej możliwości. Muszę codziennie się wypisywać i kończyć polowanie do godz. 9-tej. Nadmieniam, że w łowisku będę cały czas w starej leśniczówce po drugiej stronie książki u kolegi następnego nadleśnictwa polującego w moim kole.

Orientacyjne godziny polowania, piątek 18-24, sobota 3-8mej, sobota 17-24 lub jak pozwolą warunki to do 8-mej w niedzielę lub niedziela 3-8-mej na tej samej ambonie i w tym samym łowisku. Czytałem na Pana blogu, że kilkudniowe wypisanie się na polowanie jest zgodne z prawem. Prosiłbym Pana o ustosunkowanie się jak traktować polowanie w/w godzinach, bo od ambony do leśniczówki jest 5 min. drogi i się schodzi na herbatę i wyprostowanie nóg. Czy w /w przypadku można się wypisać w piątek, że rozpoczynam polowanie a kończę w niedzielę o godz. 9-tej? Fizyczna przerwa nie przebywania na ambonie jest 2-3 godzinna.

Odpowiedź:
Łowczy widać nie nadąża za zmianami przepisów. Wpis od piątku do niedzieli rano jest jak najbardziej prawidłowy i był taki od 2005 r., chyba, że zakazuje tego uchwała WZ.

Każdy myśliwy upoważniony przez innego myśliwego może go wpisać/wypisać w książce. Tak jest od zmiany Rozporządzenia MŚ w sprawie szczegółowych zasad i warunków wykonywania polowania (patrz § 23 ust.1) w październiku 2010 r. i myśliwi zapisujący nie muszą mieć upoważnienia zarządu.

Może ZO powinien łowczemu wytłumaczyć obecnie obowiązujące przepisy. Można się do nich zwrócić z żądaniami łowczego, to powinni go poinstruować.

Szukaj   |   Ochrona prywatności   |   Webmaster
P&H Limited Sp. z o.o.