strona główna forum dyskusyjne


Pytał: Marian Czernielewski
Data: 15/11/2004
Publikacja: 06/02/2007
Pytanie: Czy zarząd może wydać więcej zezwoleń na odstrzał zwierzyny (odstrzałów) niż przewiduje plan, np. plan przewiduje pozyskanie dwóch byków jeleni, a zezwoleń wydano więcej?

Odpowiedź:
Jak najbardziej może, bo ilość wystawionych odstrzałów zależy od ustaleń w kole. Jeżeli wystawia się ich więcej niż przewiduje plan, to wszyscy mający odstrzały muszą wiedzieć, że odstrzałów jest więcej niż zwierzyny do pozyskania i w momencie wykonania zaplanowanej ilości ich odstrzały tracą ważność. To od koła i jego zarządu zależy jak zorganizuje powiadamianie lub informowanie się, co jeszcze można odstrzelić.

Oczywiście wydawanie tylko takiej ilości odstrzałów ile jest sztuk zwierzyny do pozyskania jest też uprawnione, bo organizacja wydawania odstrzałów jest wewnętrzną sprawą koła łowieckiego i jeżeli WZ upoważnione do decydowania o sposobie wydawania odstrzałóww indywidualnych podejmie taką decyzję, zarząd zobowiązany jest jej przestrzegać.

Art.52 ust.5 ustawy łowieckiej zakazuje przekroczenia zatwierdzonego w planie łowieckim pozyskania zwierzyny, ale przepisu tego nie można interpretować w ten sposób, że wydaje się tylko tyle odstrzałów, ile jest wg planu sztuk danego gatunku zwierzyny do odstrzelenia.

Szukaj   |   Ochrona prywatności   |   Webmaster
P&H Limited Sp. z o.o.