strona główna forum dyskusyjne
Strzelanie "Preber" - Salzburg
  Strzelanie do tarcz wodnych na jeziorze Preber, łączy tradycyjny zwyczaj z uszczęśliwiającym przeżyciem w naturze.
Szeroko znany, dzięki wytyczonym na jego skłonach szlakom turystycznym i narciarskim, szczyt Preber o wys. 2741 m. nad poziomem morza, znajduje się na granicy gminy Tamsweg, o siedzibie władz gminnych w Lugau, w Kraju Związkowym Saltzburg. Godne podziwu piękno krajobrazu Niskich Tauern wokół Preber tworzy idealne tło dla Zawodów Strzeleckich rozgrywanych ponad jeziorem położonym na wysokości 1510 u podnóża tego szczytu.

Członkostwo tradycyjnego Związku Strzeleckiego Prebern lub udział w zawodach jako zaproszonego Gościa, jest w szerokich kręgach uznawane jako zaszczyt. Ręcznie malowane tarcze, najstarsza zachowana pochodzi z roku 1834, świadczą o ciągłej atrakcyjności tego szczególnego zwyczaju (odbywającego się) w lecie i jesieni.

Strzela się ze sztucerów z jednego brzegu jeziora do tarcz ustawionych na przeciwległym brzegu, przy czym nie celuje się bezpośrednio do tarczy, lecz do jej lustrzanego odbicia w wodzie. Lustrzane odbicie tworzone jest przez tarcze ustawione na brzegu, w taki sposób że po uderzeniu w powierzchnię wody i odbiciu się (rykoszetem !) pocisk trafia w analogiczny punkt rzeczywistej tarczy. (od tłumacza - jest to pewna analogia do tzw. strzelania odbitkowego stosowanego w artylerii (choć rzadko) przy ostrzeliwaniu piechoty npla pociskami odłamkowymi, eksplodującymi jak szrapnele, po uprzednim odbiciu się w pewnej obliczonej dokładnie odległości przed celem ).
Ta reguła fizyczna - często rozumiana jako fenomen - wywołuje u strzelających, zawsze powtarzające się - zachwyt i radość uzyskiwanych przy tym wyników i samego przebiegu strzelania. Opisany odbicie tarcz w jeziorze nadaje temu strzelaniu niecodzienny przebieg, łączący w wielokrotny sposób zwyczaj ludowy, naturę, piękno oraz niezapomniane przeżycie w tej okolicy. Tekst, uprzejmie udostępniony nam przez Pana Starostę dr Roberta Kissela.

Tłumaczenie stempla i znaczka:

1. Kod pocztowy i nazwa Poczty
2. = FDC
3. Pamiątkowe strzelanie Bönnera' (niezbyt czytelna kopia)
4. Strzelanie Preber'a
5. Wystawa (Targ, Pokaz) S. P. Ph..( chyba Zalcburskie Stowarzyszenie Filatelistów)
6. Skarby zwyczajów ludowych i EtnicznychZe zbiorów Bogusława Bauera członka Klubu Kolekcjonera i Kultury Łowieckiej


Szukaj   |   Ochrona prywatności   |   Webmaster
P&H Limited Sp. z o.o.